If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Известување
45
archive,paged,tax-portfolio_category,term-izvestuvanje,term-45,paged-34,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

КОНЦЕРТ НА МАКЕДОНСКАТА МУЗИЧКА ЅВЕЗДА “КАЛИОПИ”

  |     |   No comment

По повод прославата на денот на патронот и заштитникот на градот Радовиш - Св. Спасо Радовишки, голем концерт на македонската музичка ѕвезда КАЛИОПИ   22 Август 2014   - Плоштад Св. Спасо Радовишки - Почеток 21 часот...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ПОДГОТВЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

  |     |   No comment

ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВУВАЊЕ НА ПРАЗНИКОТ ,,СВ.СПАСО РАДОВИШКИ 2014’’       20.08.2014 (Среда)   18:00 Вечерна богослужба во Храм „Св.Троица“ 19:30 Литија од Храм „Св.Троица “до плоштад „Св.Спасо Радовишки“ 20:00 Славски колач - Плоштад „Св. Спасо Радовишки“ 21:00 Духовна академија во дворот на Храм „Св.Троица“     21.08.2014 (Четврток)   08.00 Света литургија во Храм „Св. Троица“ 11.00 Свечен ручек...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ “МУЗИΚА И ТАНЦ”- ПЛАМЕНКА ТРАЈКОВСКА – квартет

  |     |   No comment

ПОЧИТУВАНИ СОГРАЃАНИ , ПОВЕЛЕТЕ ВЕЧЕРВА НА ПЛОШТАДОТ „ Св. СПАСО РАДОВИШКИ “ , ДА УЖИВАТЕ ВО ЗВУЦИТЕ НА ВИОЛИНАТА. ВО ЖИВО ЌЕ БИДАТ ИЗВЕДЕНИ СЛЕДНИВЕ ДЕЛА :   MINUET - L. Boccerini BADINNERI - J.S.Bach CARMEN - G. Bizet DONAUWELLEN - Ivanov HUNGARIAN DANCE No. 5 - Brahms PUR UNA CABESA - A. Piazzola MALITE LEBEDI...

Прочитај повеќе

СООПШТЕНИЕ

  |     |   No comment

ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА И ЈАВНА АНКЕТА За донесување на измени и допуни на Детален урбанистички план за дел од Урбан блок 19 за град Радовиш, во површина од 1,91 ха.   Оваа измена и допуна на ДУП се зафаќа помеѓу - ул. Плачковица, ул. Видеое Смилевски Бато и ул....

Прочитај повеќе

БК БУЧИМ СО СВОЈ ПРЕТСТАВНИК НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА КАДЕТИ

  |     |   No comment

Од вторникот во Словачка се одржува Светското првенство за кадети на кое ќе учествуваат и двајца борачи од Македонија.   54 кг. Елмедин Сејфулау – Лирија 69 кг. Ѓорги Јованов – Бучим Првиот настап ќе го има Ѓорги Јованов во сабота, а ден покасно во недела ќе настапи и...

Прочитај повеќе

ИЗВЕСТУВАЊЕ

  |     |   No comment

Општина Радовиш во текот на вчерашниот ден објави соопштение во кое има направено ненамерен лапсус  (користење на несоодветна терминологија).   Имено, се работи за активност за заловување на кучиња скитници и нивен транспорт до прифатилиште. Целата оваа активност ќе биде спроведена согласно Законот за заштита и благосостојба...

Прочитај повеќе

ИСПЛАТА НА ВТОРАТА РАТА ЗА КОРИСНИЦИТЕ НА СТИПЕНДИИ

  |     |   No comment

Најсигурен начин за успехот и перспективата на младите е инвестицијата во образованието, која има повеќекратен повратен ефект. За таа цел, општина Радовиш инвестира во образованието со доделување на стипендии кои не се само парична, туку и симболична поддршка за секој одличен ученик да продолжи со успесите...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ НА ЈОРДАН МИТЕВ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Вторник 08 јули со почеток од 20.00 часот во Срц ,,25 Мај,, во Радовиш, фолк пејачот Јордан Митев заедно со ансамблот на ММД ,,Никола Карев,, од Мелбурн – Австралија ќе одржи концерт. Во спортската сала каде освен гостите од Мелбурн-Австралија ќе настапат и играорците од ФА...

Прочитај повеќе

АПЕЛ

  |     |   No comment

Општина Радовиш во изминатиот период успеа да создаде неколку прекрасни објекти за рекреација и дружење на најмладите, но овде не застануваме - во тек се проекти за изработка на уште вакви детски катчиња во градот Радовиш и населените места во општината.   Вас почитувани граѓани ве замолуваме...

Прочитај повеќе

НЕДЕЛА ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА МОТОЦИКЛИСТИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

  |     |   No comment

И З В Е С Т У В А Њ Е Се известуваат граѓаните на Општина Радовиш дека од 16 до 26 јуни 2014 се одбележува неделата за безбедност на мотоциклистите во сообрќајот. За таа цел Општинскиот Совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на Општина Радовиш...

Прочитај повеќе