If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Култура
40
archive,paged,tax-portfolio_category,term-kultura,term-40,paged-9,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ САШКО НИКОЛОВ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ

  |     |   No comment

По повод големиот празник Рамазан- Бајрам, градоначалникот Сашко Николов  упати честитка до граѓаните и верниците од исламска вероисповед,   Нека племенитата симболика на празнувањето на Рамазан Бајрам, во овие денови ги исполни Вашите домови со  љубов, мир, среќа, радост, меѓусебно уважување и толеранција.   Традицијата не научила меѓусебно да...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ДОМАЌИН НА НАЈМАСОВНАТА СРЕДБА НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

  |     |   No comment

Денес во комплексот Св. Ѓеорги во Ораовица се одржа најмасовната средба на пензионерите досега организирана во Македонија. Со преку 100 автобуси, многу мини автобуси и комбиња пензионерите од сите Здруженија од Македонија уште во утринските часови пристигнуваа во прекрасниот комплекс на манастирот Св. Ѓеорги, а...

Прочитај повеќе

ВЕЧЕР НА “СНАИТЕ И СВЕКРВИТЕ”

  |     |   No comment

Вчера во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш а во склоп на „Радовишкото културно лето 2014“, се одржа изложбата на Карикатури од меѓународниот конкурс „Невестинско поклонение“, преку која на хумористичен начин беше прикажан специфичниот традиционален однос помеѓу Снаите и Свекрвите.   Заради збогатување на овој настан,...

Прочитај повеќе

ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА “ЉУБОВНА ПЛАНИНА”

  |     |   No comment

Во рамките на Програмата на „Радовишко културно лето -2014’’ синоќа на Плоштадот Св. Спасо Радовишки со почеток во 20:30 часот се одржа Театарската претстава “Љубовна планина ”. Во оваа театарска претстава настапија:  Магдалена Ризова, Сашо Ристовски, Анета Наковска и др.   Вечерва (петок-18.07.2014) на Летната тераса - Етнолошка збирка...

Прочитај повеќе

ВЕЧЕР НА МЛАДИ ПОЕТСКИ И МУЗИЧКИ ТАЛЕНТИ

  |     |   No comment

Во Центарот за Култура “Ацо Караманов” во Радовиш, а во склоп на програмата од овогодишното “Радовишко културно лето 2014” вчера се одржа “Вечер на млади поетски и музички таленти”.   Настап на оваа музичко-поетска вечер имаа преку 25 млади поети и музичари кои со своите изведби успеаа...

Прочитај повеќе

СПЕКТАКУЛАРЕН КОНЦЕРТ НА ЈОРДАН МИТЕВ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Радовишката фолк звезда Јордан Митев во преполната спортска сала ,,25 Мај,, одржа спектакуларен концерт во Радовиш, гости на вечерта беа играорците од ансамблот на ММД ,,Никола Карев,, од Мелбурн-Австралија и ФА ,,Китка,, од Ораовица и бендот ,,Маестрал,,.   Влезот беше слободен, а генерален покровител на концертот беше општина Радовиш и...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ НА ЈОРДАН МИТЕВ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Вторник 08 јули со почеток од 20.00 часот во Срц ,,25 Мај,, во Радовиш, фолк пејачот Јордан Митев заедно со ансамблот на ММД ,,Никола Карев,, од Мелбурн – Австралија ќе одржи концерт. Во спортската сала каде освен гостите од Мелбурн-Австралија ќе настапат и играорците од ФА...

Прочитај повеќе

БАСКЕР ФЕСТ ПО ВТОР ПАТ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Вечерва на Плоштадот Св. Спасо Радовишки имаа настап уметниците од караванот на Баскер фест 2014.   Радовишани,а пред се најмладите имаа можност да проследат настапи и атракции на голем број уметници од целиот свет - Чиле, Аргентина, Бразил, Кореја, Русија, Јапонија и др. Овде имаа свои точки...

Прочитај повеќе