If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | РАДОВИШ ПРАЗНУВА И ГО ЧЕСТВУВА СВ.СПАСО РАДОВИШКИ
16643
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16643,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

РАДОВИШ ПРАЗНУВА И ГО ЧЕСТВУВА СВ.СПАСО РАДОВИШКИ

Дата

August 21, 2019

Категорија

Вести, Култура

Со одржување на вечерната богослужба во Храм „Св.Троица“ со која чиноначалствуваа Неговото правосвештенство Митрополитот Брегалнички Г-дин Иларион, Викарскиот епископ Г-дин Јаков Стобиски и свештеници од Брегалничката епархија, продолжи чествувањето на патронот и заштитник на градот – Св.Спасо Радовишки.

 

Веднаш потоа со иконата на Светиот великомаченик Спасо Радовишки беше организирана голема вечерна Литија од Храм „Св.Троица“ до плоштадот „Св.Спасо Радовишки“ како и Духовната академија, на која покрај Градоначалникот Герасим Конзулов, Претседателот на Советот Коле Чаракчиев и Пратеничката Милевка Ѓоргиева, присуствуваше и делегација од збратимената општина Тетевен од Република Бугарија, предводена од Претседателката на Советот Г-ѓа Марија Стојчева.

 

Во организација на Македонската православна црква, Брегалничка епархија-Храм Св.Троица и Центарот за култура „Ацо Караманов“, програмата продолжува и денес – 21 Август со одржување на Светата Архиерејска литургија во 08:00 час. во Храм „Св.Троица“, Славската трпеза во Манастирот „Св.Георгија“ во с.Ораовица како и вечерната програма почнувајќи од 19:30 час. со отворање на ликовната изложба од меѓународната ликовна колонија „Св.Георгија 2019“ и со фестивалот на староградски песни „Саноќ седам“ на плоштадот „Св.Спасо Радовишки“ со почеток во 20:30 час.

 

Со Божјата милост и славата на светителот Св.Спасо Радовишки да ја продолжиме традицијата на чествување, и со неговите молитви да ги негуваме добрите души.