If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | ОЖ ДЕНИЦА НАГРАДЕНИ НА КУЛИНАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО С. БАНИЦА – БУГАРИЈА
16723
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-16723,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

ОЖ ДЕНИЦА НАГРАДЕНИ НА КУЛИНАРСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО С. БАНИЦА – БУГАРИЈА

Дата

September 11, 2019

Категорија

Вести, Култура

Здруженито на жени – Деница ја освои наградата „Слатки искушенија“ на Првиот кулинарски фестивал на Огледанта баница, селскиот труд и вкусниот воден лук кој се одржува во село Баница, Р. Бугарија.

 

На фестивалот кој се одржа по мотото: „Споделуваме вкусови-го споделуваме духот на пријателството“ Деница се претстави со традиционални радовишки специјалитети.

 

Фестивалот е посветен на баничкиот кромид и локалниот специјалитет трпезна баница која се приготвува со него. Се одржува за време на празникот на селото Мала Богородица.

 

Покрај домашните гастрономски специјалитети од Беласица, Пирин и Родопите, гостите имаа можност да ги вкусат и традиционалните јадења од југоисточниот регион на Македонија приготвени од здруженијата на жени од Радовиш, Конче, Дојран и Ново Село.