If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЗДРАВЈЕ 1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“
15565
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15565,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЗДРАВЈЕ 1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“

Дата

February 14, 2019

Категорија

Вести, Култура

Во средата, во Центарот за култура „Ацо Караманов“ со одржа манифестацијата „НАЗДРАВЈЕ 1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“ со која и официјално започна програмата од јубилејот – 1000 години од првото пишано спомнување на Радовиш како рано средновековно гратче, во грамотата на Византискиот император Василиј Втори.

 

Во склоп на манифестацијата најпрвин беше презентирано посланието – милениум со акценти од најважните аспекти од историјата и опстанокот на Радовиш.

 

Свој прекрасен настап имаа и Ансамблот „Распеани Радовишани“, а исто така во текот на вечерта беа изведени и композициите кои беа наградени по јавниот конкурс кој претходно беше распишан од страна на Центарот за култура „Ацо Караманов“.

 

По изведбата на композициите, од страна на претседателот на комисијата – професорот Стојан Стојков, беа доделени признанијата на наградените композиции и тоа: за освоена трета награда – признание беше доделено на композицијата „РАДОВИШ ПЕСНО СТАРА“ на композиторот Александар Арабаџиев, како и две рамноправни признанија за освоена втора награда на композициите „РАДОВИШ Е САМО ПЕСНА“ компонирана од кантавторот Јовица Илиќ и композицијата „ОВА Е РАДОВИШ“ компонирана од бендот „ТРОЈА“.

 

На крајот, со заедничка здравица, организациониот одбор на сите граѓани им го честита јубилејот 1000 години од првото пишано спомнување на Радовиш, посакувајќи им многу здравје и да уживаат во целогодишната програма.