If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | ЗАПОЧНАА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“
13188
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-13188,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

ЗАПОЧНАА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“

Дата

December 01, 2017

Категорија

Вести, Култура

Започнаа традиционалните „Караманови поетски средби“ во чест на македонскиот поет и револуционер Ацо Караманов, кој оваа година по 44 пат се одржуваат во Радовиш.

 

Во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во присуство на голем број на гости и поети вчера се одржа промоција на Роднокрајни писателски објави, а беа промовирани поетските книги „Камчето од Вардар“ од Ерол Туфан, и „Боите Боемика и јас“ од Павлина Кошевец, промотор на двете книги беше Борче Панов.

 

Манифестацијата беше збогатена со поетско музички перформанс од Јовица Илиќ, поздравно обраќање до присутните поети и гости имаше претседателот на Советот на општина Радовиш Коле Чаракчиев.

 

Програмата продолжува вечерва во 18.00 часот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ каде што и ќе биде доделена наградата „Караманов 2017“.