If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Култура
40
archive,paged,tax-portfolio_category,term-kultura,term-40,paged-3,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

45 КАРАМАНОВИ СРЕДБИ

  |     |   No comment

И оваа година, Радовиш ќе празнува во чест на макеодонскиот Рембо – Ацо Караманов.  Во деновите 22, 23 и 24 Ноември 2018 г.  Радовиш ќе биде макеоднски, но и балкански Олимп на поезијата  и ументоста.  Центарот за култруа Ацо Караманов Радовиш во соработка со библиотеката...

Прочитај повеќе

ЗАПОЧНА ОВОГОДИШНИОТ „САЕМ НА КНИГАТА“ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Во рамките на одбележувањето на Месецот на книгата, Општинската народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” - Радовиш од 12-16 Ноември го организира традиционалниот есенски петдневен продажен ,,Саем на книгата 2018”.   Во присуство на поголем број љубители на книгата и заинтересирани граѓани денес на првиот ден од овој саем,...

Прочитај повеќе

ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

  |     |   No comment

Денес, на свечен начин на спомен обележјето за независноста на Република Македонија пред зградата на ЕЛС општина Радовиш беше положено свежо цвеќе по повод 8 Септември - денот на независноста на Република Македонија.   Во име на целокупната општествено-политичка јавност, од страна на делегација предводена од Градоначалникот...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ НА РАДОВИШКИ МУЗИЧКИ АРТИСТИ

  |     |   No comment

Во склоп на програмата за празнувањето на празникот Св. „Спасо Радовишки“ вчера на плоштадот Св „Спасо Радовишки, се одржа концерт на Радовишки музички артисти.   На овој концерт настапија: Ангел Јовевски, Александар Таушанов и Jazzna, и Кристијан Јованов    ...

Прочитај повеќе

„МУЗИЧКО ЛИКОВЕН ХЕПЕНИНГ“ ОД ХУМАНИТАРЕН КАРАКТЕР

  |     |   No comment

Во склоп на програмата за празнувањето на празникот Св. „Спасо Радовишки“ вчера на плоштадот Св „Спасо Радовишки, се одржа музички ликовен хепенинг кој беше од хуманитарен карактер.   Талентирани дечиња од основните општински училишта цртаа ликовни творби кои се продаваа и средствата од ликовните творби ќе бидат...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ГО ПРОСЛАВУВА ДЕНОТ НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ – СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

  |     |   No comment

Градот Радовиш го прославува денот на патронот и заштитникот на градот Св. Спасо Радовиш, Програмата за чествувањето на празникот Св. Спасо Радовишки се одвиваше во изминатите три дена.   Вчера се одржа "Вечерна богослужба" во Храмот Св. Троца, на која чиноначалствуваше, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион,...

Прочитај повеќе

ФЕСТИВАЛ НА СТАРОГРАДСКИ ПЕСНИ „САНОЌ СЕДАМ“

  |     |   No comment

Во саботата беше одржан традиционалниот фестивал на староградски песни „Саноќ Седам“ кој се одржа на Плоштадот Св. Спасо Радовишки, додека претходно во Центарот за култура „Ацо Караманови“ беше отворена изложбата од Меѓународната ликовна колонија „Св. Ѓеорги 2018“.   На овие настани присуствуваа голем број на гости и...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ НА НИНО ВЕЛИЧКОВСКИ

  |     |   No comment

Во склоп на програмата за празнувањето и чествувањето на патронот и заштитник на градот Радовиш, „Св. Спасо Радовишки“ вчера на Плоштадот Св. Спасо Радовишки се одржа концерт на Нино Величковски....

Прочитај повеќе

Промоција на „ГРАНИЦИ ОД ЗЕМЈА„ од кантавторот ЈОВИЦА ИЛИЌ

  |     |   No comment

Вчера, во хотел Бел Камен Радовиш, во рамките на празнувањето на Св.Спасо Радовишки, беше одржана промоција на новата книга со ЦД од кантавторот Јовица Илиќ од Радовиш ГРАНИЦИ ОД ЗЕМЈА.   Во присуство на градоначалниците на општина Радовиш – Герасим Конзулов и Мадлена Бојаџиева градоначалник на општина...

Прочитај повеќе

ОДРЖАН ТРАДИЦИОНАЛНИОТ „ЈУРУЧКИ ФЕСТИВАЛ“

  |     |   No comment

Вчера во Радовиш беше одржан 12. по ред Јуручки фестивал. Овој традиционален фестивал беше со богата програма, покрај фолклорните настапи на ансамблите од Радовиш, с. Бучим и гостите од Република Турција, исто така присутните имаа можност да погледнат Пеливанско борење, Атлетски трки, Турнир во тенис, а...

Прочитај повеќе