If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-10,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

Кампања „ПАРКИРАЈТЕ СОВЕСНО И ОДГОВОРНО“

  |     |   No comment

Почитувани сограѓани !   Започнуваме со реализација на кампањата „ПАРКИРАЈТЕ СОВЕСНО И ОДГОВОРНО“, чија главна цел е - во најблиска иднина воведување на зонско паркирање за граѓаните на општина Радовиш.   Свесни сме за секојдневните проблеми со кои се соочувате во делот на паркирањето на вашите возила и затоа...

Прочитај повеќе

БРИТАНСКАТА АМБАСАДОРКА ВО МАКЕДОНИЈА ВО ПОСЕТА НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Денес во посета на општина Радовиш беше Британската Амбасадорка во Македонија, Нејзината Екселенција Г-ѓа Рејчел Галовеј.   Во директна протоколарна средба со градоначалникот на општина Радовиш - Ацо Ристов, тие разменија милења на повеќе актуелни теми. Се разговараше за локалните проблеми поврзани со енергетската криза во државата,...

Прочитај повеќе

РЕШЕНИЕ ЗА СВИКУВАЊЕ НА 2 СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Врз основа на член 39 од Законот за локална самоуправа, член 19 став 2 од Статутот на општина Радовиш и член 51  од Деловникот за работа на Советот на општина Радовиш, се донесе Решение за свикување на 2 седница на Советот на општина Радовиш.   Седницата ќе...

Прочитај повеќе

КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА НА НОВИОТ СОВЕТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Денес во Центарот за култура "Ацо Караманов" беше одржана конститутивната седница на новиот Совет на општина Радовиш. Седницата ја отвори претходниот претседател на Советот Викица Манолева по што следуваше поздравен говор од страна на Градоначалникот на општина Радовиш, Ацо Ристов.   Веднаш потоа следуваше верификацијата на мандатите...

Прочитај повеќе

ПРИМОПРЕДАВАЊЕ НА ФУНКЦИЈАТА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Со мало оправдано задоцнување, денес во општина Радовиш и официјално беше извршено примопредавање на градоначалничката функција од страна на Герасим Конзулов на новоизбраниот Градоначалник - Ацо Ристов. Во пријатна атмосфера Конзулов му посака успешна работа со цел подобрување на животот на граѓаните на општина Радовиш....

Прочитај повеќе

ВРАЧЕН МАНДАТОТ НА АЦО РИСТОВ НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Претседателката на Општинската изборна комисија Вера Димитриева денеска го врачи мандатот на Ацо Ристов новиот градоначалник на општина Радовиш....

Прочитај повеќе

РЕШЕНИЕ ЗА СВИКУВАЊЕ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Врз основа на член 37 од Законот за локална самоуправа, член 19 став 2 од Статутот на општина Радовиш и член 5 став 1 од Деловникот за работа на Советот на општина Радовиш, се донесе Решение за свикување на конститутивна седница на Советот на општина...

Прочитај повеќе

СОВЕТНИЦИТЕ ГО ДОБИЈА УВЕРЕНИЈАТА-КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА НАРЕДНАТА НЕДЕЛА

  |     |   No comment

Општинската изборна комисија Радовиш денеска ги додели уверенијата на новоизбраните советници од локалните избори кои се одржаа на 17-ти октомври. Советот на општина Радовиш го сочунуваат 19 советници, осум од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, шест од СДСМ и коалицијата, три советника од коалицијата ЛДП/ДОМ и два советника...

Прочитај повеќе

КОНКУРС ЗА СТИПЕНДИРАЊЕ НА УЧЕНИЦИ ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА РАДОВИШ И СОУ „КОСТА СУСИНОВ“- РАДОВИШ, ЗА УЧЕБНАТА 2021/2022 ГОДИНА

  |     |   No comment

Врз основа на член 50 став 1 точка 16 од Законот за локална самоуправа (Сл.весник на РМ бр. 5/02), Одлуката за доделување на стипендии на ученици во основното и во средното образование од општината Радовиш бр.07-1330/2 од 04.07.2013 год. и Правилникот за доделување на стипендии...

Прочитај повеќе

КОНКУРС ЗА НАЈДОБРА НЕОБЈАВЕНА ПОЕТСКА КНИГА „КАРАМАНОВ 2021″

  |     |   No comment

Центар за култура „Ацо Караманов„ Радовиш и Советот на 48. Караманови средби го распишаа Конкурсот за најдобра необјавена поетска книга и доделување на наградата „Караманов 2021″.   Конкурсот трае до 10 Ноември 2021 година, а може да учествуваат автори од Македонија и од останатите балкански земји што пишуваат...

Прочитај повеќе