If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-105,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ВО НЕДЕЛА НА МАНАСТИРСКИОТ КОМПЛЕКС СВ. ГЕОРЃИ ЌЕ СЕ ОДРЖИ НАЈГОЛЕМАТА СРЕДБА НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

  |     |   No comment

Здружението на пензионерите од Радовиш ќе биде домаќин на преку 6,000 пензионери од цел држава, со тоа може да се каже дека оваа средба ќе биде најголемата средба организирана во Македонија. Средбата ќе се одржи во манастирскиот комплекс Св. Георѓи во недела на 20 јули. - истакна...

Прочитај повеќе

ОБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ХОРИЗОНТАЛНАТА СИГНАЛИЗАЦИЈА

  |     |   No comment

Во тек се активности за обележување и обновување на хоризонталната сигнализација низ општина Радовиш, моментално се работи на бул. А. Македонски, ул. 22 октомври, кеј 8-ми септември, ул. Партизанска, ул. Илинденска и други улици низ централното градско подрачје.   Овие работи се дел од тековните активности на...

Прочитај повеќе

СПЕКТАКУЛАРЕН КОНЦЕРТ НА ЈОРДАН МИТЕВ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Радовишката фолк звезда Јордан Митев во преполната спортска сала ,,25 Мај,, одржа спектакуларен концерт во Радовиш, гости на вечерта беа играорците од ансамблот на ММД ,,Никола Карев,, од Мелбурн-Австралија и ФА ,,Китка,, од Ораовица и бендот ,,Маестрал,,.   Влезот беше слободен, а генерален покровител на концертот беше општина Радовиш и...

Прочитај повеќе

РК РАДОВИШ ПРОДОЛЖУВА СО СКЛУЧУВАЊЕТО НА ДОГОВОРИТЕ СО ИГРАЧИТЕ

  |     |   No comment

Екипата на РК Радовиш продолжува со засилувања и оновување на договорите на играчите за престојната сезона и тоа: Славјан Паунов, Славче Спасов (голмани), Александар Долдуров (лево крило), Спасе Горгиев (десно крило), Миле Ордев, Борче Фенов, Игор Конзулов, Александар Марков, Љупче Мијалов (бекови). Покрај нив договори претходно...

Прочитај повеќе

СВЕЖО ЦВЕЌЕ НА СПОМЕНИКОТ НА ДЕДО ДАНЕ ТРАЈКОВ

  |     |   No comment

Денес беше положено свежо цвеќе на споменикот на дедо Дане Трајков на планината Плачковица.  На ден 07.07. 1944 година во близина на денешното спомен обележје на ѕверски начин од страна на фашистичкиот окупатор беше убиен Дедо Дане Трајков – член на АСНОМ и херој на...

Прочитај повеќе

РК РАДОВИШ СО ГОЛЕМИ АМБИЦИИ ЗА НАРЕДНАТА НАТПРЕВАРУВАЧКА СЕЗОНА

  |     |   No comment

Ракометниот клуб Радовиш после успешно завршената сезона започнува со подготовките околу наредната натпреварувачка сезона, денес започнаа потпишувањата на договорите со играчите кои ќе го сочинуваат костурот на екипата за наредната сезона, во наредниот период ќе престојат базичните и висинските подготовки со што се очекува екипата...

Прочитај повеќе

САНИРАНИ И ОБНОВЕНИ ИГРАЧКИТЕ И УРБАНАТА ОПРЕМА ВО ДЕТСКИТЕ КАТЧИЊА

  |     |   No comment

Општина Радовиш по петти пат ги санираше и обнови играчките и урбаната опрема кои беа оштетени и искршени од несовесните граѓани низ детските паркови во Радовиш.   Од страна на надлежните беше истакнато дека во наредниот период ќе се воспостави засилена контрола врз овие детски катчиња и...

Прочитај повеќе

ПРОГРАМА ЗА ПРЕКУГРАНИЧНА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА

  |     |   No comment

Делегација од општина Радовиш, присуствуваше на работен семинар за дефинирање на програмата за прекугранична соработка помеѓу Р.Македонија и Р.Грција 2014-2020 година, кој се одржа во Кукуш на 27.06.2014 година. На семинарот беа разгледувани наредните чекори за реализација на програмата 2014-2020 година, беа спроведени активности и беше...

Прочитај повеќе

ТРИАТЛОН НАТПРЕВАР – “ДОЈРАН 2014”

  |     |   No comment

Успешен старт на Триатлон сезоната за 2014, во неделата на 22 јуни во Дојран во организација на Триатлон федерацијата на Македонија, се одржа првиот Триатлон натпревар во повеќе категории, на натпреварот учествуваа и натпреварувачи од Словенија и САД.   На истиот натпревар учество зедоа триатлонците од Триатлон...

Прочитај повеќе

БАСКЕР ФЕСТ ПО ВТОР ПАТ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Вечерва на Плоштадот Св. Спасо Радовишки имаа настап уметниците од караванот на Баскер фест 2014.   Радовишани,а пред се најмладите имаа можност да проследат настапи и атракции на голем број уметници од целиот свет - Чиле, Аргентина, Бразил, Кореја, Русија, Јапонија и др. Овде имаа свои точки...

Прочитај повеќе