If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-74,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

РАДОВИШ ПРАЗНУВА И ГО ЧЕСТВУВА СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

  |     |   No comment

Во Радовиш вчера и денес се чествува празникот на Светиот новомаченик „Спасо Радовишки“ молител и заштитник на градот Радовиш.     Деветта година по ред, на Патронот и Заштитникот на Радовиш, Свети великомаченик, Спасо Радовишки, се одбележува со специјална програма. Годинава прославата почна со вечерна Архиерејска  богослужба во храмот Св....

Прочитај повеќе

ЧЕСТВУВАЊЕ НА ПРАЗНИКОТ „СВ.СПАСО РАДОВИШКИ“ 2016

  |     |   No comment

ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВУВАЊЕ НА ПРАЗНИКОТ „СВ.СПАСО РАДОВИШКИ“ 2016 20.08.2016 (Сабота) 18:00 Вечерна богослужба во Храм „Св.Троица“ 19:30 Литија од Храм „Св.Троица“ до плоштад „Св.Спасо Радовишки“ 20:30 Духовна академија во дворот на Храм „Св.Троица“     21.08.2016 (Недела) 08:00 Света литургија во Храм „Св.Троица“ 11:00 Свечен ручек – Ман.комплекс „Св.Ѓорги“ , Ораовица 21:00 Концерт на Влатко Лозановски,...

Прочитај повеќе

РАДОВИШАНИ МАСОВНО ПОМАГАА ВО СТАЈКОВЦИ

  |     |   No comment

Преку 70 лица од Радовиш денес помагаа во расчистувањето на последиците од невремето во с. Стајковце во Скопје. Покрај вработените до ТППЕ Радовиш, ЈП Плаваја, Македонски шуми и  вработени во општината, на повикот се вклучија и голем број на наши сограѓани, особено забележително беше присуството...

Прочитај повеќе

ПРОДОЛЖУВА АКЦИЈАТА ЗА ПОМОШ НА НАСТРАДАНИТЕ СЕМЕЈСТВА ОД ПОПЛАВИТЕ

  |     |   No comment

  Општина Радовиш и денес активно е вклучена во Хуманитарната акција за настраданите во поплавите во Скопје. Уште во утринските часови, во соработка со ЈП Плаваја беше испратен тим и механизација, кој и денес активно ќе работи во расчистување на последиците од поплавите кои го зафатија Скопје. Исто...

Прочитај повеќе

КОМПАНИИТЕ И ГРАЃАНИТЕ ОД РАДОВИШ ЈА ДОКАЖУВААТ ХУМАНОСТА

  |     |   No comment

Дел од компаниите и здруженијата од општина Радовиш активно се вклучуваат во Хуманитарната акција за настраданите во поплавите во Скопје.   Рудникот „Бучим“ донираше вода и конзервирана храна, фирмата „Церада пласт“ донираше вода, дел од Здруженијата во општина Радовиш донираа вода и други продукти, а се повеќе...

Прочитај повеќе

ДОНАТОРСКА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ОД ПОПЛАВИТЕ ВО СКОПЈЕ

  |     |   No comment

      Општина Радовиш активно се вклучува во помагање и отстранување на штетите од поплавите кои го зафатија Скопје, екипа од 8 пожарникари заедно со сите расположливи средства и целокупна опрема во раните утрински часови ќе бидат на терен. Исто така Општина Радовиш во соработка со Општинската организација...

Прочитај повеќе

ЧЕСТИТКИ ПО ПОВОД ИЛИНДЕН ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛОВ

  |     |   No comment

    Илинденското востание и десетдневната Крушевска република се одраз на решеноста на македонскиот народ за самостоен политички живот и своја татковина. Токму на 2. Август 1944 година се одржа првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија – двата Илиндена, од 1944 и 1903 година...

Прочитај повеќе

ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПО ПОВОД 2. АВГУСТ

  |     |   No comment

  По повод 2. Август-Илинден, Денот на Републиката, делегација на Општина Радовиш предводена од Градоначалникот Сашко Николов денес положија свежо цвеќе пред спомен обележјето на паднатите борци во паркот на младите во Радовиш. Пред присутните историски осврт за значењето на Илинден и АСНОМ даде Претседателот на Сојузот...

Прочитај повеќе

СВЕЧЕНО ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА ДЕТСКИОТ ПАРК ВО СУЛДУРЦИ

  |     |   No comment

  Во присуство на заменик министерот за локална самоуправа Љупчо Пренџов, градоначалникот на општина Радовиш Сашко Николов, директорката на Центарот за развој на Југоисточен регион Жулиета Ѓуркова, голем број на присутни гости и жители на населеното место Сулдурци на свечен начин беше пуштен во употреба детскиот...

Прочитај повеќе

КАЛУЃЕРИЦА И ВОИСЛАВЦИ СО РЕШАВАЊЕ НА ДЕЦЕНИСКИОТ ПРОБЛЕМ

  |     |   No comment

    До крајот на месец август ќе бидат завршени двата капитални проекти важни за жителите на населените места Калуѓерица и Восилавци. Градоначалникот Сашко Николов денеска направи увид на она што досега е реализирано на проектите за изградба на канализациoните мрежи во населените места Калуѓерица и Воиславци. До крајот...

Прочитај повеќе