If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | ОПШТИНА РАДОВИШ ДОМАЌИН НА ЏИФОНИ ФЕСТИВАЛОТ
15991
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15991,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

ОПШТИНА РАДОВИШ ДОМАЌИН НА ЏИФОНИ ФЕСТИВАЛОТ

Дата

May 13, 2019

Категорија

Вести, Култура

Во текот на деновите 10 и 11 Мај (петок и сабота), Радовиш беше домаќин на Филмскиот фестивал „Џифони“.

 

Во Центарот за култура „Ацо Караманов“, повеќе од 120 ученици од средното општинско училиште „Коста Сусинов“ и од општинските основни училишта „Никола Карев“ и „Крсте П.Мисирков“, преку проактивни работилници и следење на проекции на филмови коишто обработуваат теми што ги засегаат младите, имаа можност да се запознаат со престижниот филмски фестивал „Џифони Експириенс“ одИталија, како најголем фестивал за деца и млади на којшто учествуваат 50 земји од целиот свет.

 

Во име на Градоначалникот Конзулов, фестивалот го отвори Секретарот на општина Радовиш, Драги Стојанов кој посакувајќи успешен тек на Фестивалот, се заблагодари за можноста да бидеме домаќини на овој прекрасен настан.

 

Инаку фестивалот во Македонија се одржува веќе седма година, патувајќи во повеќе градови, а главниот настан се одржува во Скопје каде се бираат 10 ученици кои секоја година земаат директно учество на фестивалот во Италија.