If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | РАДОВИШ ГО ОДБЕЛЕЖA 6-ТИ НОЕМВРИ
17717
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-17717,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

РАДОВИШ ГО ОДБЕЛЕЖA 6-ТИ НОЕМВРИ

Дата

November 07, 2020

Категорија

Вести

И оваа година општина Радовиш го одбележа празникот 6-ти Ноември – 76 години од ослободувањето.

Најпрво во 11:00 час. во Паркот на млади беше положено свежо цвеќе а веднаш потоа во Центарот за култура „Ацо Караманов“ беше одржана свечена седница на Советот на општина Радовиш, на која, на предлог на комисијата за награди и признанија, беше донесена Одлука за доделување на овогодишните шестоноемвриски плакети.

 

 

Со почеток во 12:30 час. во Центарот за култура „Ацо Караманов“, беше одржана свечена академија на која беа доделени шестоноемвриските плакети.

Академијата започна со отварањето на ликовната изложба од радовишката ликовна колонија, а веднаш потоа Градоначалникот на општина Радовиш Герасим Конзулов со поздравен говор ја отвори свеченоста на доделување.

 

 

Најпрво, плакета за постигнат јубилеј и значаен придонес во афирмацијата на општина Радовиш беше доделена на Црковниот хор „Св.Спасо Радовишки“, а веднаш потоа беа доделени плакети од областа на културата на Ефтим Ристов – за особено достигнување во областа на културата и афирмација на општина Радовиш и на М-р Васо Ристов за придонес и континуирана поддршка на општина Радовиш во областа на јавните дејности.

Плакета за придонес во развојот и квалитетот на живеење на општина Радовиш беше доделена на Здравко Стефановски а веднаш потоа беа доделени и Плакетите за особен придонес во развојот и афирмацијата на општина  Радовиш на: Кирчо Сусинов, Ванчо Чифлиганец, Николајчо Николов и Василиј Борутцкиј.

 

 

Академијата заврши со настап на пијанистот Тоше Поплазаров од Радовиш.