If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | РАДОВИШ ГО ПРОСЛАВУВА ДЕНОТ НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ – СВ. СПАСО РАДОВИШКИ
14761
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-14761,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

РАДОВИШ ГО ПРОСЛАВУВА ДЕНОТ НА ПАТРОНОТ И ЗАШТИТНИК НА ГРАДОТ – СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

Дата

August 21, 2018

Категорија

Вести, Култура

Градот Радовиш го прославува денот на патронот и заштитникот на градот Св. Спасо Радовиш, Програмата за чествувањето на празникот Св. Спасо Радовишки се одвиваше во изминатите три дена.

 

Вчера се одржа “Вечерна богослужба” во Храмот Св. Троца, на која чиноначалствуваше, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, потоа од Храмот Св. Тројца се продолжи со “Литија” низ градот до Плоштадот Св. Спасо Радовишки, каде пред параклисот на Св. Спасо Радовишки се одржа “Моледбен”. Потоа беше одржана “Духовната академија” пред Храмот Св. Тројца во Радовиш, на која присуствуваа голем број на гости.

 

Денеска во Храмот Св. Тројца во Радовиш се продолжува со “Утринска Богослужба” на која ќе чиноначалствува, Неговото високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, а подоцна се продолжува со “Свечен ручек” во Манастирскиот комплекс “Св. Ѓеорги” во Ораовица.