If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА ПРАЗНИКОТ СВ. СПАСО РАДОВИШКИ
10805
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-10805,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИТЕ ЗА ПРАЗНИКОТ СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

Дата

August 19, 2015

Категорија

Вести

Почитувани браќа и сестри !
Ги покануваме сите христијани кои сакат да го прослават празникот на Светиот новомаченик Спасо Радовишки.

 

Редоследот на богослужбите ќе биде следниот:

20.08.2014 год. (Четврток) со почеток во 18:00 часот – Архиерејска вечерна богослужба на која ќе служи Митрополитот брегалнички г. Иларион и игуменот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин со повеќе свештеници од Брегалничката епархија, а по вечерната богослужба ќе се изврши литија до параклисот на плоштадот Св.Спасо Радовишки.

– 21:00 часот ќе се одржи Духовна академија во дворот на храмот Св.Троица

 

21.08.2014 год. (Петок) со почеток во 08:30 часот – Божествена Литургија на која ќе богослужи Архиепископот Охридски и Македонски Г-дин Г-дин Стефан со тројца архиереи од Синодот на Македонската православна црква, Митрополит Брегалнички Г-дин Иларион, Митрополит Повардарски Г-дин Агатангел и Митрополит Европски Г-дин Пимен.
По Литургијата ќе има празничен ручек во манастирот на свети Георгиј с.Ораовица.


 

Општина Радовиш

Македонска православна црква

Здружение Св. Спасо Радовишки