If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Култура
40
archive,paged,tax-portfolio_category,term-kultura,term-40,paged-7,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

РАДОВИШ ПРАЗНУВА И ГО ЧЕСТВУВА СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

  |     |   No comment

Во Радовиш вчера и денес се чествува празникот на Светиот новомаченик „Спасо Радовишки“ молител и заштитник на градот Радовиш.     Деветта година по ред, на Патронот и Заштитникот на Радовиш, Свети великомаченик, Спасо Радовишки, се одбележува со специјална програма. Годинава прославата почна со вечерна Архиерејска  богослужба во храмот Св....

Прочитај повеќе

БАСКЕРФЕСТ 2016

  |     |   No comment

      Во Саботата на 25 Jуни, Општина Радовиш како дел од програмата на Радовишко културно лето, беше домаќин на уличната летна атракција „БАСКЕРФЕСТ 2016“. Поединечните перформанси на Германецот VINYL BURNS, Чилеанецот MONK, Aмериканецот Willy Wonder, новосадската атракција со оган - МARKO & SOFI, чудесниот Mr.Copini и останатите...

Прочитај повеќе

РАДОВИШКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2016

  |     |   No comment

И во оваа јубилејна година, почнувајќи од овој викенд, ќе имате можност да бидете дел од разновидната програма исполнета со концерти, фестивали, книжевни промоции, изложби, кино проекции, ликовна колонија и други настани од областа на културата кои се во организација на општина Радовиш, Центарот за...

Прочитај повеќе

СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ПРОСВЕТАТА

  |     |   No comment

        По повод 24 Мај - денот на просветата и светите браќа „Кирил и Методиј“ во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш беше одржана свечена Академија. Свечената академија започна со Беседата за светите браќа „Кирил и Методиј“. Градоначалникот Сашко Николов во своето обраќање до присутните гости...

Прочитај повеќе

24 МАЈ – ДЕНОТ НА ПРОСВЕТАТА И СВЕТИТЕ БРАЌА КИРИЛ И МЕТОДИЈ

  |     |   No comment

По повод 24 Мај – Денот на просветата и Светите браќа Кирил и Методиј, во Понеделник 23 Мај 2016 година со почеток од 19:00 часот во ОУ Центар за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш, ќе се одржи свечена Академија со богата програмска содржина....

Прочитај повеќе

СРЕДБА СО ЧЛЕНОВИТЕ И УПРАВАТА НА ФА „КИТКА“

  |     |   No comment

Фолклорниот ансамбал „Китка“ од с.Ораовица се успешни амбасадори на нашата општина која ја претставуваат во нашата земја и надвор од неа.   Зачувувањето на традициите и нашите корени и култура се значајни за духовниот развој на вас како личности , но корисни и за целата локална заедница-рече...

Прочитај повеќе

СРЕДБА СО ПЕНЗИОНЕРИТЕ КОИ УЧЕСТВУВАА НА ФЕСТИВАЛ ВО СЛОВЕНИЈА

  |     |   No comment

Градоначалникот Сашко Николов денеска оствари средба со претставници од  Здружението на пензионерите на Радовиш и Конче кои учествуваа на фестивал во Словенија.     На заедничката средба Градоначалникот Сашко Николов беше запознаен со учеството на членови од Здружението на пензионерите на Радовиш и Конче на 15-тиот Фестивал на...

Прочитај повеќе

ЗАВРШИ МАНИФЕСТАЦИЈАТА „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Изедени 35 000 самуни за три дена - Досега најмасовно посетена ,,Самун ем татлија“   Одличната организација од страна на општина Радовиш, прекрасната забавна програма и музика кои допринесоа за незаборавна атмосфера, вкусната храна, пријателската дружба и убавото време се нештата кои допринесоа третата по ред...

Прочитај повеќе

ЗАПОЗНАЈТЕ ГО РАДОВИШ, ГРАД НА „САМУНОТ И ТАТЛИЈАТА“

  |     |   No comment

  Оваа година во деновите 16, 17 и 18 октомври гордоста на граѓаните на Радовиш манифестацијата  „САМУН ем ТАТЛИЈА“ ќе биде одржана. Во изминатите две години манифестацијата беше посетена со повеќе од 50 000 граѓани кои уживаа во два вкусни традиционални специјалитети Самунот и Татлијата, подготвени во...

Прочитај повеќе

ГРАДОТ РАДОВИШ БЕШЕ ДОМАЌИН НА 800 ДЕЧИЊА-ФОЛКЛОРИСТИ

  |     |   No comment

Викендов под покровителство на Градоначалникот Сашко Николов беше одржан јубилејниот 15-ти по ред  Меѓународен фолклорен детски фестивал ,,Оро весело,,.     Овој фестивал се организира по повод патронот на градот празникот Света Троица. Успешната организација се должи на долгогодишното искуство и работа на ФА,,Бучим,, кој ова година успеаа...

Прочитај повеќе