If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Култура
40
archive,paged,tax-portfolio_category,term-kultura,term-40,paged-8,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

МАНИФЕСТАЦИЈА „МАРТИНКИ 2015“

  |     |   No comment

Вчера во Центарот за култура Ацо Караманов беше одржана манифестацијата „Мартинки 2015“ на која учествуваа Основните општински училишта од општина Радовиш и Детската градинка Ацо Караманов.     На манифестацијата со почеток во  12:00 час. од страна на посебна Комисија беше извршен избор на НАЈУБАВИ поединечни и НАЈУБАВИ...

Прочитај повеќе

ОДРЖАНИ 41-ВИТЕ „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“

  |     |   No comment

 Викендов во општина Радовиш во организација на Советот на Караманови средби при ОУ Центар за Култура „ Ацо Караманов “ а под покровителство на Градоначалникот, Советот на општина Радовиш и Министерството за култура на Република Македонија, по 41-ви пат беа одржани традиционалните „ Караманови средби...

Прочитај повеќе

ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „ШАРЕНИТЕ ПИСМА“

  |     |   No comment

Денес во ОУ Народна Библиотека „Браќа Миладиновци“ во Радовиш со промоција на книгата „Шарените писма“ од Виолета Т.Златева започнаа програмските активности од овогодишните 41. „Караманови поетски средби“.   На оваа промоција покрај обраќањето на авторот свои рецитали и читања имаа и дечињата од основните училишта во општина...

Прочитај повеќе

ГОСТИТЕ ВОСХИТЕНИ ОД МАНИФЕСТАЦИЈАТА „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“

  |     |   No comment

Радовиш три дена беше центар на гурманите славејќи го празникот на убавата храна посветен на радовишкиот самун и татлија. Со повеќе од 50 000 посетители и исто толку продадени сaмуни, Радовиш уште еднаш се претстави како град достоен за секој предизвик. Градот одамна не бил толку...

Прочитај повеќе

КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЈДОБРА ФОТОГРАФИЈА

  |     |   No comment

  По повод празникот на градот Радовиш 6-ти Ноември, општина Радовиш го објавува вториот по ред конкурс „Радовиш преку објективот“ за избор на најдобра фотографија од поднебјето на Радовиш и Радовишко.   Овој конкурс би бил мотив на нашите граѓани да достават свои фотогафии и моменти одбележани...

Прочитај повеќе

КАЛИОПИ СО ПРЕКРАСЕН КОНЦЕРТ ПРЕД РАДОВИШАНИ

  |     |   No comment

Балканската музичка ѕвезда Калиoпи синоќа одржа спектакуларен концерт на плоштадот Св. Спасо Радовишки. На преполниот плоштад таа успеа да ги понесе радовишани низ прекрасните стихови и мелодии од целата нејзина музичка кариера. Овој концерт беше во организација на ЦК Ацо Караманов и Здружението Св. Спасо Радовишки,...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ГО ПРАЗНУВА СВОЈОТ ПАТРОН, ЗАШТИТНИК И МОЛИТЕЛ ПРЕД БОГА “СВ. СПАСО РАДОВИШКИ”

  |     |   No comment

Градот Радовиш и граѓаните денес на достојно ниво го празнуваа својот патрон, заштитник и молител пред бога Св. Спасо Радовишки. Овогодишното чествување и празнување е под покровителство на општина Радовиш и Градоначалникот Сашко Николов, а во организација на o.Радовиш, ЦК “Ацо Караманов“ и Здружението “Св....

Прочитај повеќе

ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ САШКО НИКОЛОВ ПО ПОВОД НАЦИОНАЛНИОТ ПРАЗНИК – “ИЛИНДЕН”

  |     |   No comment

Македонскиот народ воден од своите идеали за слобода и рамноправност уште во 1903 година преку Крушевската република покажа дека има визија за својата иднина и државност. Вековната борба за слобода конечно се оствари во 1944 година со Првото заседание на АСНОМ каде што Македонија беше...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ “МУЗИΚА И ТАНЦ”- ПЛАМЕНКА ТРАЈКОВСКА – квартет

  |     |   No comment

ПОЧИТУВАНИ СОГРАЃАНИ , ПОВЕЛЕТЕ ВЕЧЕРВА НА ПЛОШТАДОТ „ Св. СПАСО РАДОВИШКИ “ , ДА УЖИВАТЕ ВО ЗВУЦИТЕ НА ВИОЛИНАТА. ВО ЖИВО ЌЕ БИДАТ ИЗВЕДЕНИ СЛЕДНИВЕ ДЕЛА :   MINUET - L. Boccerini BADINNERI - J.S.Bach CARMEN - G. Bizet DONAUWELLEN - Ivanov HUNGARIAN DANCE No. 5 - Brahms PUR UNA CABESA - A. Piazzola MALITE LEBEDI...

Прочитај повеќе

ФА “ИЊЕВСКИ БИСЕРИ” СО НОВИ НОСИИ – ДОНАЦИЈА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ САШКО НИКОЛОВ

  |     |   No comment

Градоначалникот Сашко Николов вчера беше во посета на ново формираниот фолклорен ансамбал "Ињевски бисери" од Ињево каде што присуствуваше на пробата која ја имаа играорците.   Инаку ФА "Ињевски бисери" е ново формиран фолклорен ансамбл кој веќе утре заминува на турнеја во Србија, а за таа цел...

Прочитај повеќе