If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-103,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ОПШТИНА РАДОВИШ СО ГОЛЕМИ ИНВЕСТИЦИИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО

  |     |   No comment

Градоначалникот Сашко Николов денес беше во посета на образовните институции во општина Радовиш, каде што имаше средба со директорите и вработените од овие училишта, а беше запознаен со активностите, реконструкциите и реализираните проекти кои беа превземени во текот на летниот распуст. Од страна на директорите на...

Прочитај повеќе

КАЛИОПИ СО ПРЕКРАСЕН КОНЦЕРТ ПРЕД РАДОВИШАНИ

  |     |   No comment

Балканската музичка ѕвезда Калиoпи синоќа одржа спектакуларен концерт на плоштадот Св. Спасо Радовишки. На преполниот плоштад таа успеа да ги понесе радовишани низ прекрасните стихови и мелодии од целата нејзина музичка кариера. Овој концерт беше во организација на ЦК Ацо Караманов и Здружението Св. Спасо Радовишки,...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ГО ПРАЗНУВА СВОЈОТ ПАТРОН, ЗАШТИТНИК И МОЛИТЕЛ ПРЕД БОГА “СВ. СПАСО РАДОВИШКИ”

  |     |   No comment

Градот Радовиш и граѓаните денес на достојно ниво го празнуваа својот патрон, заштитник и молител пред бога Св. Спасо Радовишки. Овогодишното чествување и празнување е под покровителство на општина Радовиш и Градоначалникот Сашко Николов, а во организација на o.Радовиш, ЦК “Ацо Караманов“ и Здружението “Св....

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ НА МАКЕДОНСКАТА МУЗИЧКА ЅВЕЗДА “КАЛИОПИ”

  |     |   No comment

По повод прославата на денот на патронот и заштитникот на градот Радовиш - Св. Спасо Радовишки, голем концерт на македонската музичка ѕвезда КАЛИОПИ   22 Август 2014   - Плоштад Св. Спасо Радовишки - Почеток 21 часот...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ПОДГОТВЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВ. СПАСО РАДОВИШКИ

  |     |   No comment

ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВУВАЊЕ НА ПРАЗНИКОТ ,,СВ.СПАСО РАДОВИШКИ 2014’’       20.08.2014 (Среда)   18:00 Вечерна богослужба во Храм „Св.Троица“ 19:30 Литија од Храм „Св.Троица “до плоштад „Св.Спасо Радовишки“ 20:00 Славски колач - Плоштад „Св. Спасо Радовишки“ 21:00 Духовна академија во дворот на Храм „Св.Троица“     21.08.2014 (Четврток)   08.00 Света литургија во Храм „Св. Троица“ 11.00 Свечен ручек...

Прочитај повеќе

САНИРАН ПРИСТАПНИОТ ПАТ ПО ТЕЧЕНИЕТО НА РЕКА МАРЛАДА

  |     |   No comment

Во текот на изминатите денови се работеше во Раклиш на санирањето на пристапниот пат кон и по течението на река Марлада.   Оваа активност е дел од работите околу санирање на дел од последиците и оштетувањето на јавната инфраструктура на подрачјето на општина Радовиш од невремето што...

Прочитај повеќе

ЧЕСТИТКА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ САШКО НИКОЛОВ ПО ПОВОД НАЦИОНАЛНИОТ ПРАЗНИК – “ИЛИНДЕН”

  |     |   No comment

Македонскиот народ воден од своите идеали за слобода и рамноправност уште во 1903 година преку Крушевската република покажа дека има визија за својата иднина и државност. Вековната борба за слобода конечно се оствари во 1944 година со Првото заседание на АСНОМ каде што Македонија беше...

Прочитај повеќе

111 ГОДИНИ ИЛИНДЕН – 70 ГОДИНИ АСНОМ

  |     |   No comment

По повод одбележувањето на националниот празник Илинден – 111 години од Илинденското востание и 70 години од АСНОМ на споменикот на паднатите борци во Радовиш беше положено свежо цвеќе и оддадена почит од страна на голем број на делегации и претставници од општина Радовиш.   Свежо цвеќе...

Прочитај повеќе

ЗАПОЧНА ИЗГРАДБАТА НА “ТИРЗ” ЗОНАТА ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Во Радовиш денес започна изградба на новата технолошка индустриска развојна зона – ТИРЗ Радовиш која е во површина од 9.75 хектари.   Ние пред изборите дадовме едно ветуување, тоа ветување беше дека овде во Радовиш ќе започне и ке се изгради ТИРЗ зона – еве денес сме...

Прочитај повеќе

ФА “ИЊЕВСКИ БИСЕРИ” СО НОВИ НОСИИ – ДОНАЦИЈА ОД ГРАДОНАЧАЛНИКОТ САШКО НИКОЛОВ

  |     |   No comment

Градоначалникот Сашко Николов вчера беше во посета на ново формираниот фолклорен ансамбал "Ињевски бисери" од Ињево каде што присуствуваше на пробата која ја имаа играорците.   Инаку ФА "Ињевски бисери" е ново формиран фолклорен ансамбл кој веќе утре заминува на турнеја во Србија, а за таа цел...

Прочитај повеќе