If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-81,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

СТИПЕНДИИ ЗА ДВАЕСЕТ УЧЕНИЦИ ОД ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Дваесет ученици добија стипендија од општина Радовиш, истите се доделуваат трета година по ред   Градоначалник на општина Радовиш Сашко Николов денес свечено им ги додели стипендиите на 20 ученици од основното и средното образование за учебната 2015/2016 година. Според Правилникот за доделување на стипендии на ученици од...

Прочитај повеќе

ОСТВАРЕНА СРЕДБА СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА ОПШТИНА БОБОВ ДОЛ ОД БУГАРИЈА

  |     |   No comment

Во петокот во општина Радовиш, беше остварена работна средба помеѓу претставници од општина Бобов Дол, Република Бугарија предводени од Градоначалникот Елза Величкова и работна група од општина Радовиш.   На средбата беа разменети идеи за заедничка соработка и можно партнерство во подготовка на проекти за искористување на...

Прочитај повеќе

ВИСОКА ТУРСКА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО ПОСЕТА НА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Во посета на општина Радовиш во петокот беа претставници  од парламентот на Република Турција, пратеничката Тулај Карнарџа со нејзини соработници и претставници од турско здружение кое работи во сферата на социјалата „Бела месечина“ Тие во текот на својата посета остварија средба со градоначалникот на општина...

Прочитај повеќе

ЗАВРШЕНА ИЗГРАДБАТА НА КАНАЛИЗАЦИЈАТА ВО ПОКРАЈЧЕВО И ИЊЕВО

  |     |   No comment

Целосно се завршени проектите за изградба на канализациона мрежа во Покрајчево и Ињево, а деновиве се очекува да започнат работите околу изградбата на улиците во Ињево   Деновиве завршија со изградба проектите со кои беше изградена дел од канализациона мрежа во населено место Покрајчево во должина од...

Прочитај повеќе

ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ТРИГОДИШНАТА ПРОГРАМА ЗА ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Вчера во просториите на Општина  Радовиш, беше одржана презентација на тригодишна програма за Енергетска ефикасност на општина Радовиш.      Општина Радовиш, од страна на Светска банка беше избрана за реализација на овој проект, како претставник на општините од гратските подрачја (во конкуренција од апликации на 50-тина општини). Во...

Прочитај повеќе

НОВ ЕКСПРЕСЕН ПАТ ШТИП-РАДОВИШ: Изградбата почнува следната година

  |     |   No comment

Изградбата на експресниот пат од Штип до Радовиш ќе почне следната година. Финансиски средства во износ од 64 милиони евра се обезбедени од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).    Експресниот пат ќе биде во должина од 39 километри, со по една лента во двете насоки...

Прочитај повеќе

СРЕДБА СО ЛУИЗА ВИНТОН –ПОСТОЈАН ПРЕТСТАВНИК НА „УНДП“ ВО МАКЕДОНИЈА

  |     |   No comment

Во официјална посета на општина Радовиш на покана од Градоначалникот Сашко Николов, Општина Радовиш вчера беше Постојаниот претставник на УНДП во Македонија, Луиза Винтон (Louisa Vinton).   Најпрво беше остварена официјална средба во Кабинетот на Градоначалникот на Општина Радовиш г-дин Сашко Николов каде се разговараше на повеќе...

Прочитај повеќе

ИНВЕСТИЦИСКИ ПРОЕКТ ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БЕЗБЕДНОСТА НА УЧЕСНИЦИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ

  |     |   No comment

Започнува да се реализира уште еден капитален проект за граѓаните на општина Радовиш - корисниците на магистралниот пат и зголемување на безбедноста на учесниците во сообраќајот.  Осветлувањето на клучките на излезот од Радовиш кон Штип и Струмица е инвестициски капитален проект кој што не е...

Прочитај повеќе

ОДРЖАНИ 42 КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ

  |     |   No comment

Вчера во Центарот за култура ,,Ацо Караманов,, во Радовиш започнаа традиционалните ,,Караманови поетски средби,, во чест на македонскиот поет и револуционер Ацо Караманов. Во домот на културата со стихови се претставија истакнати поети од разни генерации и тоа Стојан Тарапуза, Борче Панов, Трајче Кацаров, Виолета Танчева...

Прочитај повеќе