If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | ОДРЖАН ТРАДИЦИОНАЛНИОТ „ЈУРУЧКИ ФЕСТИВАЛ“
14720
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-14720,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive

ОДРЖАН ТРАДИЦИОНАЛНИОТ „ЈУРУЧКИ ФЕСТИВАЛ“

Дата

August 13, 2018

Категорија

Вести, Култура

Вчера во Радовиш беше одржан 12. по ред Јуручки фестивал.

Овој традиционален фестивал беше со богата програма, покрај фолклорните настапи на ансамблите од Радовиш, с. Бучим и гостите од Република Турција, исто така присутните имаа можност да погледнат Пеливанско борење, Атлетски трки, Турнир во тенис, а заврши со финалето од турнирот во мал фудбал „Радовиш 2018“ .

 

Голем број на гости и делегации од Македонија, Република Турција и Кипар беа присутни во Радовиш, и имаа можност да погледнат дел од овие програмски содржина.

 

„Јуручки фестивал“ беше во организација на Здружението на турците од југоисточна Македонија, под покровителство на општина Радовиш а се одржи во комплексот на Ресторан Шампион во Радовиш.