If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Култура
40
archive,paged,tax-portfolio_category,term-kultura,term-40,paged-2,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ЗАВРШНА ПРОГРАМА ОД МАНИФЕСТАЦИЈАТА „СВ.СПАСО РАДОВИШКИ“

  |     |   No comment

Во текот на вчерашниот ден во организација на Центарот за култура „Ацо Караманов“ беа одржани два прекрасни настани   Најпрво во 19:30 час. во соработка со Друштвото на ликовни уметници „РАДА ДЛУР“ беше отворена ликовната изложба од меѓународната ликовна колонија „Св.Георгија 2019“ на која беа изложени прекрасни...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ ПРАЗНУВА И ГО ЧЕСТВУВА СВ.СПАСО РАДОВИШКИ

  |     |   No comment

Со одржување на вечерната богослужба во Храм „Св.Троица“ со која чиноначалствуваа Неговото правосвештенство Митрополитот Брегалнички Г-дин Иларион, Викарскиот епископ Г-дин Јаков Стобиски и свештеници од Брегалничката епархија, продолжи чествувањето на патронот и заштитник на градот - Св.Спасо Радовишки.   Веднаш потоа со иконата на Светиот великомаченик Спасо...

Прочитај повеќе

ОТВОРЕНА ЧЕТВРТАТА ПО РЕД „МЕЃУНАРОДНА РАДОВИШКА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА СВ.ГЕОРГИЈА 2019“

  |     |   No comment

Како дел од програмата на јубилејот „1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“, денес 10.06.2019 год. (Понеделник), во Центарот за култура „Ацо Караманов“ на свечен начин беше отворена четвртата по ред „Меѓународна радовишка ликовна колонија Св.Георгија 2019“.   Под покровителство на општина Радовиш, а во организација на Друштвото на ликовни уметници...

Прочитај повеќе

ОПШТИНА РАДОВИШ ДОМАЌИН НА ЏИФОНИ ФЕСТИВАЛОТ

  |     |   No comment

Во текот на деновите 10 и 11 Мај (петок и сабота), Радовиш беше домаќин на Филмскиот фестивал „Џифони“.   Во Центарот за култура „Ацо Караманов“, повеќе од 120 ученици од средното општинско училиште „Коста Сусинов“ и од општинските основни училишта „Никола Карев“ и „Крсте П.Мисирков“, преку проактивни...

Прочитај повеќе

МАНИФЕСТАЦИЈА „РАСТЕМЕ СО БАЈКИТЕ НА АНДЕРСЕН“

  |     |   No comment

Вчера, 2 Април (вторник) со почеток во 12:30 час. во рамките на јубилејот „1000 години Радовиш“ и програмата којашто општината ја организира за таа цел, во Општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ се одржа манифестацијата „Растеме со бајките на Андерсен“ на која преку работилница, раскажување на...

Прочитај повеќе

Одржана манифестацијата „ЗДРАВО ЖИВО БАБА МАРТА“

  |     |   No comment

Денес општинската народна библиотека „Браќа Миладиновци“ беше домаќин на манифестацијата „ЗДРАВО ЖИВО БАБА МАРТА“ која е дел од програмата на одбележувањето на јубилејот - 1000 години Радовиш.   Манифестацијата започна со настапот на нашиот кантавтор Јовица Илиќ со изведба на наградената композиција „Радовиш е само песна“ а...

Прочитај повеќе

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЗДРАВЈЕ 1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“

  |     |   No comment

Во средата, во Центарот за култура „Ацо Караманов“ со одржа манифестацијата „НАЗДРАВЈЕ 1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“ со која и официјално започна програмата од јубилејот - 1000 години од првото пишано спомнување на Радовиш како рано средновековно гратче, во грамотата на Византискиот император Василиј Втори.   Во склоп на...

Прочитај повеќе

ОДБЕЛЕЖУВАМЕ „1000 ГОДИНИ РАДОВИШ“

  |     |   No comment

2019 година, општина Радовиш одбележува значаен јубилеј од своето минато - 1000 години од првото пишано спомнување на Радовиш како рано средновековно гратче, во грамотата на византискиот император Василиј Втори.   За таа цел, во соработка со општинските, културни и образовни установи, како и со здруженијата на...

Прочитај повеќе

JАВЕН КОНКУРС ЗА РАСПРЕДЕЛБА НА СРЕДСТВА ОД БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА РАДОВИШ НА ЗДРУЖЕНИЈА НА ГРАЃАНИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА ЗА 2019 ГОД.

  |     |   No comment

Врз основа на член 22 став 1 од Законот за локална самоуправа (Сл.весник на Р.М. бр. 05/02), член 15 став 1 од Статутот на општина Радовиш (Сл. гласник на општина Радовиш бр. 05/02) а согласно усвоената годишна Програма за активности од областа на културата во...

Прочитај повеќе

ОДРЖАНИ „45 КАРАМАНОВИ СРЕДБИ“

  |     |   No comment

И оваа година, Радовиш го славеше ликот и делото на на големиот поет - македонскиот Рембо – Ацо Караманов. Центарот за култура Ацо Караманов во соработка со ОНБ Браќа Миладиновци Радовиш и Друштвото на писателите на Макеоднија го реализираа 45 издание на „Карамановите поетски средби“во...

Прочитај повеќе