If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Култура
40
archive,paged,tax-portfolio_category,term-kultura,term-40,paged-5,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ЗАПОЧНАА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“

  |     |   No comment

Започнаа традиционалните „Караманови поетски средби“ во чест на македонскиот поет и револуционер Ацо Караманов, кој оваа година по 44 пат се одржуваат во Радовиш.   Во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во присуство на голем број на гости и поети вчера се одржа промоција на Роднокрајни писателски објави, а беа...

Прочитај повеќе

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ПРЕДЛОГ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ И МАНИФЕСТАЦИИ ВО ОБЛАСТА НА КУЛТУРАТА ВО ОПШТИНА РАДОВИШ ЗА 2018 ГОДИНА

  |     |   No comment

                                        ЈАВЕН ПОВИК за предлагање на проекти и манифестации од областа на културата во општина Радовиш за 2018 година   За остварување на јавните потреби од областа на културата,...

Прочитај повеќе

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ОПШТИНА РАДОВИШ ВО ПОСЕТА НА ИТАЛИЈА

  |     |   No comment

Согласно добиениот проект „TOGETHER IN DIVERCITY“ од програмата „Европа за граѓаните 2014-2020“- потпрограма Демократската ангажираност и граѓанско учество – Збратимување на градови, која се финансира од страна на Европската комисија, делегација од општина Радовиш предводена од Градоначалникот Герасим Конзулов, беше во официјална посета на општина...

Прочитај повеќе

44 КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ

  |     |   No comment

И оваа година по 44 пат, под покровителство на општина Радовиш и Министерството за култура на Република Македонија, во деновите 30.11.(Четврток), 01.12.(Петок), 02.12.(Сабота) во организација на Советот на караманови средби при Центарот за култура „Ацо Караманов“ а во соработка со ОНБ „Браќа Миладиновци“ и Друштвото...

Прочитај повеќе

ОТВОРЕН ПРОДАЖНИОТ „САЕМ НА КНИГИ 2017“ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

По повод Месецот на книгата, во Општинската народна библиотека ,,Браќа Миладиновци" започна продажниот саем на книгата кој десетти пат по ред се одржува во Радовиш.   Инаку, на саемот, по доста ниски и прифатливи цени, изложени се поголем број на најнови изданија на интересни и барани наслови на...

Прочитај повеќе

ИЗЛОЖБА НА НАРОДНИ НОСИИ „ТРАДИЦИОНАЛНОТО НАСЛЕДСТВО НА ИЊЕВО“

  |     |   No comment

„Традиционално наследство на село Ињево“- изложбата која беше денес отворена во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во Радовиш, и е поставена во склоп на „Саемот на книги 2017“ кој се одржува од 13-17 Ноември во библиотеката во Радовиш. Градоначалникот Герасим Конзулов ја посети поставката на носиите и...

Прочитај повеќе

ПРОДАЖЕН „САЕМ НА КНИГИ 2017“ ВО ОНБ „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

ОНБ „Браќа Миладиновци“ од Радовиш, традиционално и оваа година го организира „Саемот на книга 2017“ кој ќе се одржи од 13-17 ноември во просториите на Библиотеката во Радовиш....

Прочитај повеќе

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА ОД МЕЃУНАРОДНАТА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА „СВЕТИ ГЕОРГИЈ 2017“

  |     |   No comment

Во Центарот за култура „Ацо Караманов“ беше отворена Изложбата од втората по ред Радовишка меѓународна ликовна колонија „Свети Георгиј 2017“ на која учествуваа дваесетина големи уметници од Македонија и други држави.   Меѓународната ликовна колонија која беше под покровителство на Општина Радовиш, а организирана од ДЛУР „Рада“ ...

Прочитај повеќе

СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ПО ПОВОД 6-ТИ НОЕМВРИ, И ДОДЕЛУВАЊЕ НА ШЕСТОНОЕМВРИСКИТЕ ПЛАКЕТИ

  |     |   No comment

Програмата по повод 6-ти Ноември-денот на ослободувањето на градот Радовиш вчера продолжи со Академијата која се одржа во Центарот за култура „Ацо Караманов“. На оваа Академија поздравен говор и обраќање имаше Градоначалникот на Општина Радовиш г-дин Герасим Конзулов.   Градоначалникот Конзулов пред присутните гости и претставници од...

Прочитај повеќе

ПРИЕМ НА ГОСТИТЕ ОД РУСИЈА, ЧЛЕНОВИТЕ НА АНСАМБЛОТ „МОЛОДОСТРОЈ“

  |     |   No comment

Градоначалникот Герасим Конзулов оствари прием на членовите на Ансамблот  „Молодострој“ од Кострома, Русија, и членовите на ФА „Китка“ од Ораовица кој се домаќини на овој ансамбл кој е по втор пат гостин во нашиот град и општина. Градоначалникот Конзулов им посака добредојде на гостите од...

Прочитај повеќе