If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-48,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ФЕСТИВАЛ НА СТАРОГРАДСКИ ПЕСНИ „САНОЌ СЕДАМ“

  |     |   No comment

Во саботата беше одржан традиционалниот фестивал на староградски песни „Саноќ Седам“ кој се одржа на Плоштадот Св. Спасо Радовишки, додека претходно во Центарот за култура „Ацо Караманови“ беше отворена изложбата од Меѓународната ликовна колонија „Св. Ѓеорги 2018“.   На овие настани присуствуваа голем број на гости и...

Прочитај повеќе

КОНЦЕРТ НА НИНО ВЕЛИЧКОВСКИ

  |     |   No comment

Во склоп на програмата за празнувањето и чествувањето на патронот и заштитник на градот Радовиш, „Св. Спасо Радовишки“ вчера на Плоштадот Св. Спасо Радовишки се одржа концерт на Нино Величковски....

Прочитај повеќе

Промоција на „ГРАНИЦИ ОД ЗЕМЈА„ од кантавторот ЈОВИЦА ИЛИЌ

  |     |   No comment

Вчера, во хотел Бел Камен Радовиш, во рамките на празнувањето на Св.Спасо Радовишки, беше одржана промоција на новата книга со ЦД од кантавторот Јовица Илиќ од Радовиш ГРАНИЦИ ОД ЗЕМЈА.   Во присуство на градоначалниците на општина Радовиш – Герасим Конзулов и Мадлена Бојаџиева градоначалник на општина...

Прочитај повеќе

ДЕЛЕГАЦИЈА ОД ОПШТИНА РАДОВИШ ОСТВАРИ ПОСЕТА НА ЗБРАТИМЕНАТА ОПШТИНА ВАСЛУЈ

  |     |   No comment

По повод добиената покана од страна на Градоначалникот на Општина Васлуи г-н Василе Павал до Градоначалникот на општина Радовиш г-н Герасим Конзулов за посета на збратимената општина Васлуј, Градоначалникот на општина Радовиш г-н Герасим Конзулов со делегација од општина Радовиш од 12.08.2018 до 15.08.2018 година, ја...

Прочитај повеќе

ЗАВРШИ ТУРНИРОТ ВО МАЛ ФУДБАЛ „РАДОВИШ 2018“

  |     |   No comment

Под покровителство на општина Радовиш, а во организација на ФК „Бунарџик“ во изминатите две недели се одржа Турнирот во мал фудбал „Радовиш 2018“. На овој турнир кој се играше во спортскиот комплекс при СОУ „Коста Сусинов“учествуваа 11 екипи, а вчера беа одиграни финалните натпревари.   Во финалето победник...

Прочитај повеќе

ОДРЖАН ТРАДИЦИОНАЛНИОТ „ЈУРУЧКИ ФЕСТИВАЛ“

  |     |   No comment

Вчера во Радовиш беше одржан 12. по ред Јуручки фестивал. Овој традиционален фестивал беше со богата програма, покрај фолклорните настапи на ансамблите од Радовиш, с. Бучим и гостите од Република Турција, исто така присутните имаа можност да погледнат Пеливанско борење, Атлетски трки, Турнир во тенис, а...

Прочитај повеќе

ЈАВЕН ОГЛАС ДО ЕВИДЕНТИРАНИ НЕВРАБОТЕНИ ЛИЦА ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ ВО ПРОГРАМАТА ОПШТИНСКО-КОРИСНА РАБОТА

  |     |   No comment

                         Ј  А  В  Е  Н     О  Г  Л  А  С до евидентирани невработени лица за вклучување во Програмата Општинско - корисна работа   Се повикуваат сите евидентираните невработени лица кои се заинтересирани да се вклучат во програмата Општинско-корисна...

Прочитај повеќе

ЗАПОЗНАВАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ ОДБЛИСКУ СО НАТО

  |     |   No comment

Денес во Радовиш беше реализирана активност од Проектот „Запознавање на граѓаните одблиску со НАТО“ во организација на канцеларијата на НАТО за врски Скопје кој се рализира низ градовите во државата.   Проектот се реализираше преку поставен штанд со промотивен материјал кој се делеше на граѓаните со цел...

Прочитај повеќе

ЗАПОЗНАВАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ ОДБЛИСКУ СО НАТО

  |     |   No comment

Канцеларијата на НАТО за врски Скопје отпочна проект низ градовите во државата за запознавање на граѓаните одблиску со НАТО.   Проектот се реализира преку поставување на штанд со промотивен материјал кој се дели на граѓаните со цел за запознавање на граѓаните одблиску со НАТО.   Штандот во Радовиш ќе...

Прочитај повеќе

ВТОРО АВИО-ТРЕТИРАЊЕ ПРОТИВ КОМАРЦИ ВО ЈУГОИСТОЧНИОТ ПЛАНСКИ РЕГИОН

  |     |   No comment

Почитувани, Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со десетте општини од регионот организира авио-третирање против комарци. Предвидени се две прскања на територија од по 5741 ха.   Се известуваат граѓаните на општините Богданци, Босилово, Валандово, Василево, Гевгелија, Дојран, Конче, Ново Село, Радовиш и Струмица дека второто...

Прочитај повеќе