If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-65,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ПОЛОЖЕНО СВЕЖО ЦВЕЌЕ НА СПОМЕНИКОТ НА ПАДНАТИТЕ БОРЦИ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Денес пред споменикот на паднатите борци во Радовиш од страна на делегација предводена од Градоначалникот Герасим Конзулов беше положено свежо цвеќе во чест сите херои кои загинаа во НОВ и ослободувањето на градот Радовиш, а по повод празникот 6-ти Ноември - денот на ослободувањето на...

Прочитај повеќе

ПРИЕМ НА ГОСТИТЕ ОД РУСИЈА, ЧЛЕНОВИТЕ НА АНСАМБЛОТ „МОЛОДОСТРОЈ“

  |     |   No comment

Градоначалникот Герасим Конзулов оствари прием на членовите на Ансамблот  „Молодострој“ од Кострома, Русија, и членовите на ФА „Китка“ од Ораовица кој се домаќини на овој ансамбл кој е по втор пат гостин во нашиот град и општина. Градоначалникот Конзулов им посака добредојде на гостите од...

Прочитај повеќе

ПОСЕТА НА ПРЕЧИСТИТЕЛНАТА СТАНИЦА ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Заменик министер за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули и Градоначалникот Герасим Конзулов остварија средба и беа во посета на Пречистителната станица во Радовиш.   Во обиколката на Пречистителната станица која е во завршна фаза од страна на претставници на изведувачот Вардар градба беа запознаени со...

Прочитај повеќе

ПРОГРАМА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 6 НОЕМВРИ – „73 ГОДИНИ СЛОБОДЕН РАДОВИШ“

  |     |   No comment

Оваа година општина Радовиш одбележува 73 години од своето ослободување. За таа цел односно за одбележување на овој значаен празник е подготвена следната програма:   ПРОГРАМА       06.11.2017 год. Понеделник 10:00 час. Турнир во мал фудбал помеѓу општинските основни училишта 11:00 час. Полагање свежо цвеќе пред спомен обележјата во Радовиш 12:00 час....

Прочитај повеќе

ВТОР ПОВИК За доделување грантови во рамките нa ИПА 2 механизам за граѓанските организации (IPA2CSO) Референтен број IPA2/GS-02

  |     |   No comment

Овој повик за поднесување предлог проекти е наменет за обезбедување поддршка на мали (грасрутс) организации, кои работат на локално ниво односно иницијативи предложени од нив кои придонесуваат кон примена во пракса на принципот на партнерство на ИПА 2. Како резултат на поддржаните активности, секој апликант...

Прочитај повеќе

ГЕРАСИМ КОНЗУЛОВ ЈА ПРЕВЗЕМА ФУНКЦИЈАТА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ОПШТИНА РАДОВИШ

  |     |   No comment

Денес се изврши чинот на примопредавање на функцијата Градоначалник на Општина Радовиш. Герасим Конзулов официјално е прв човек на Општина Радовиш.   Градоначалникот Герасим Конзулов истакна дека за него е голема чест да се биде Градоначалник на Општина Радовиш, но исто така и голема одговорност, исто така...

Прочитај повеќе

ОИК РАДОВИШ ГИ ДОДЕЛИ УВЕРЕНИЈАТА НА НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ГЕРАСИМ КОНЗУЛОВ И НОВИТЕ ЧЛЕНОВИ НА СОВЕТОТ

  |     |   No comment

Општинската изборна комисија (ОИК) денес ги додели уверенијата на 19-те членови на Советот на Општина Радовиш, и новоизбраниот Градоначалник Герасим Конзулов.   Членови на Советот на Општина Радовиш: 1.Коле Чаракчиев - Коалиција предводена од СДСМ 2.Викица Манолева - Коалиција предводена од СДСМ 3.Сулиман Јашар - Коалиција предводена од СДСМ 4.Ристо Спасов...

Прочитај повеќе

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ 2017 – КОНЕЧНИ РЕЗУЛТАТИ И ДОДЕЛЕНИ МАНДАТИ

  |     |   No comment

Општинската изборна комисија со конечни резултати и доделени мандати од одржаните „Локални избори 2017“   Избран Градоначалник на Општина Радовиш, Герасим Конзулов од Коалицијата предводена од СДСМ.   Избрани членови на Совет на Општина Радовиш, 8 мандати за Коалицијата предводена од СДСМ, 7 мандати за Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ,...

Прочитај повеќе

КОНКУРС ЗА НАГРАДАТА „КАРАМАНОВ 2017“

  |     |   No comment

СОВЕТОТ НА 44 КАРАМАНОВИ СРЕДБИ Распишува: КОНКУРС За најдобра необјавена поетска книга и доделување на наградата "Караманов 2017" Пропозиции:   На конкурсот може да учествуваат автори од Р.Македонија и од останатите балкански земји што пишуваат на македонски јазик. Ракописите не треба да бидат подолги од 4 табаци (64 стр.), а да се...

Прочитај повеќе

КИНОЛОШКИ ВИКЕНД: „ДРЖАВНА ИЗЛОЖБА ВО РАДОВИШ“

  |     |   No comment

Во деновите 28 и 29 октомври ќе се одржи Кинолошкиот викенд во Струмица и Радовиш, каде што во Струмица ќе биде одржана „Ревијална изложба“, додека во недела на 29.10. 2017 година во Радовиш ќе се одржи „Државна изложба“ на сите раси на кучиња. Локација во...

Прочитај повеќе