If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-99,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

70 ГОДИНИ СЛОБОДЕН РАДОВИШ

  |     |   No comment

Чест и задоволство ни е да Ве поканиме на прославата на 6 Ноември – денот на ослободувањето на градот Радовиш   ПРОГРАМА  05.11.2014 – Среда 11:00 – Свечено откривање на спомен плочата на дедо Дане Трајков  – планина Плачковица 12:00 – Свечено пуштање во употреба на повеќенаменско игралиште –  СОУ „Коста...

Прочитај повеќе

ДОНАЦИЈА НА СПОРТСКА ОПРЕМА ЗА ФК СЛОГА ОД ЗЛЕОВО

  |     |   No comment

Градоначалникот на општина Радовиш продолжува со донациите на спортска опрема за возобновените екипи од општина Радовиш кои за прв пат започнуваат да се натпреваруваат во Општинската Фудбалска лига.   Денес тој беше присутен во с. Злеово каде што го проследи натпреварот помеѓу ФК Слога и ФК Детонит,...

Прочитај повеќе

23 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

  |     |   No comment

По повод 22 октомври денот кога беше запален градот Радовиш од страна на фашистичкиот окупатор во 1944 година денес беше одадена почит на Споменикот на загинатите жртви и беше положено свежо цвеќе од голем број на делегации.   Исто така по повод празнувањето на утрешниот празник 23-ти...

Прочитај повеќе

РАДОВИШ СЕ ЗБРАТИМИ СО УКРАИНСКАТА ОПШТИНА КАМЈАНЕЦ-ПОДОЛСК

  |     |   No comment

Општина Радовиш и општина Камјанец-Подолск од Украина потпишаа меморандум и свечена заклетва за збратимување. Двете општини планираат соработка во неколку области, со крајна цел премостување на културите и разликите на двата народа во интерес на трајно пријателство.   Во деновите на манифестацијата „Самун ем Татлија“ украинската делегација покрај...

Прочитај повеќе

ДОНАЦИЈА НА СПОРТСКА ОПРЕМА ЗА ФК 11-ТИ ОКТОМВРИ ОД ЈАРГУЛИЦА

  |     |   No comment

Градоначалникот на општина Радовиш г-дин Сашко Николов на вчерашната средба во Јаргулица, им приреди едно мало изненадување на фудбалерите од возобновената фудбалска екипа 11-ти Октомври од с. Јаргулица. На играчите им беше доделена комплет спортска опрема од познатата спортска марка ЈАКО. Од страна стручниот штаб и...

Прочитај повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НИКОЛОВ НА СРЕДБА СО ЖИТЕЛИТЕ ОД ЈАРГУЛИЦА

  |     |   No comment

Продолжува агендата на Градоначалникот на општина Радовиш за посета по населените места и средби со граѓаните . Во рамките на оваа агенда Градоначалникот Николов вчера го посети населеното место Јаргулица.   На средбата со жителите на Јаргулица се разговараше за проблемите со кои се соочуваат овие граѓани,...

Прочитај повеќе

ОГЛАС ЗА ИЗБОР НА КО-МОДЕРАТОР ЗА ПРОГРАМАТА „ФОРУМИ ВО ЗАЕДНИЦАТА”

  |     |   No comment

Целта на програмата „Форуми во заедницата” е да го поддржи партиципативниот развој на заедниците на локално ниво. Програмата е финансирана од Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC), а е раководена од Единицата за координација на форумите (ЕКФ) во соработка со Заедницата на единиците на...

Прочитај повеќе

ГОСТИТЕ ВОСХИТЕНИ ОД МАНИФЕСТАЦИЈАТА „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“

  |     |   No comment

Радовиш три дена беше центар на гурманите славејќи го празникот на убавата храна посветен на радовишкиот самун и татлија. Со повеќе од 50 000 посетители и исто толку продадени сaмуни, Радовиш уште еднаш се претстави како град достоен за секој предизвик. Градот одамна не бил толку...

Прочитај повеќе

СПРОВЕДЕНА АКЦИЈАТА „МАКЕДОНИЈА БЕЗ ОТПАД“

  |     |   No comment

Националната акција „Македонија без отпад“ денес 18.10.2014 (Сабота) беше спроведена на територијата на општина Радовиш, се чистеше на градскиот рид, во училиштата и други створени локални депонии низ општината....

Прочитај повеќе

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „САМУН ЕМ ТАТЛИЈА“ ПО ВТОР ПАТ ВО РАДОВИШ

  |     |   No comment

Радовиш повторно домаќин на манифестацијата „Самун ем Татлија“ која е посветена на традиционалните специјалитети кои го отсликуваат Радовиш и кои  се симбол на кулинарството на  радовишка кујна.   На задоволство на сите граѓани и оваа година под покровителство на општина Радовиш во организација на здружението „Смарт спорт“...

Прочитај повеќе