If you decide to buy essay from us you can be sure, that the materials used by the writer and referred to in the reference list, are absolutely reliable and taken from scientific sources.

Архива
Временска прогноза
logo
Општина Радовиш | Portfolio Categories Вести
34
archive,paged,tax-portfolio_category,term-vesti,term-34,paged-62,ajax_updown,page_not_loaded,smooth_scroll,boxed,,wpb-js-composer js-comp-ver-3.6.12,vc_responsive
Archive

ОПШТИНА РАДОВИШ ЈА ЗАВРШИ РЕАЛИЗАЦИЈАТА НА ПРОЕКТОТ „VoicEU“ ОД ПРОГРАМАТА ЕВРОПА ЗА ГРАЃАНИТЕ

  |     |   No comment

Со реализација на петтата по ред и завршна конференција која се одржа во Солун, Грција, општина Радовиш го заокружи учеството во добиениот проект „Value the Voice of Citizens for Understanding Euroscepticism“ или скратено VOICEU Project.   Во овој проект, кој се реализираше преку програмата „Европа за граѓаните...

Прочитај повеќе

ПРИЕМ НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ТАШКОПРУ, РЕПУБЛИКА ТУРЦИЈА

  |     |   No comment

Градоначалникот Герасим Конзулов, оствари средба и прием на Градоначалникот Недрет Гулен од општина Ташкопру од Република Турција   Градоначалникот Гулен во изминатите денови беше присутен на повеќе средби и настани кои се организираа во општините Радовиш и Конче, а по повод 21 декември-Денот на наставата на...

Прочитај повеќе

ТВ ВИС: ИНТЕРВЈУ СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕРАСИМ КОНЗУЛОВ

  |     |   No comment

Кој е Герасим Конзулов новиот градоначалник на Радовиш.   Зошто го замени Бучим со градоначалничката функција, во каква кондиција ја затекна општината и кои се неговите приоритети………..     ТВ ВИС: ИНТЕРВЈУ СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕРАСИМ КОНЗУЛОВ   http://kanalvis.com/?p=7879  ...

Прочитај повеќе

ПРОЕКТ ЗА ИЗГРАДБА НА КАПАЦИТЕТИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИКОТ ОД КАТАСТРОФИ ВРЗ БАЗА НА ЕКОСИСТЕМСКИ МЕРКИ

  |     |   No comment

Денес во општина Радовиш се одржа работен состанок на кој присуствуваа претставници од Јапонската агенција за мегународна соработка, Центарот за управување со кризи, и претставници на ЈП Македонски шуми.   Целта на овој работен состанок беше „Проектот за изградба на капацитети за намалување на ризикот од катастрофи врз...

Прочитај повеќе

ОНБ „БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ“ ОДБЕЛЕЖА 60 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

  |     |   No comment

  Општинска народна библиотека ,,Браќа Миладиновци” Радовиш, синоќа, со пригодна свеченост го одбележа јубилејот 60 години од оснивањето и постоењето.   Шеесет годишниот континуиран развој и напредок на библиотеката беше прикажан со краток видео запис, а пред присутните за оснивањето, развојот и активностите на библиотеката зборуваше директор...

Прочитај повеќе

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕРАСИМ КОНЗУЛОВ ВО ПОСЕТА НА „ТППЕ РАДОВИШ“

  |     |   No comment

Градоначалникот Герасим Конзулов денес реализираше посета на Територијалната противпожарна единица во Радовиш (ТППЕ Радовиш) каде што имаше средба со вработените на оваа противпожарна единица..   Од страна на вработените и Командирот Васко Јанев, Градоначалникот Конзулов беше запознааен со работата и функционирањето на ТППЕ Радовиш, а исто така...

Прочитај повеќе

„ТИКА“ СО ПОДДРШКА НА ФАРМЕРИТE: ДОНИРАНА ЗЕМЈОДЕЛСКА МЕХАНИЗАЦИЈА

  |     |   No comment

Tурската агенција за координација и соработка „ТИКА“, денес донираше земјоделска механизација  која ке ја користат околу 200 фармери.   Во склоп на оваа донација Претседателството на Турската агенција за соработка и координација при Владата на Република Турција додели 20 тракторски фрези и 20 тракторски прскалки на заедничко...

Прочитај повеќе

ПОСЕТА И СРЕДБА СО ЧЛЕНОВИТЕ НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА ИНВАЛИДИ НА ТРУДОТ

  |     |   No comment

Градоначалникот Герасим Конзулов денес присуствуваше и беше гостин на Здружението на трудови инвалиди од Радовиш, кој по повод вчерашниот 3-ти декември-„Меѓународниот ден на лицата со попреченост“ и „Лицата со хендикеп“ организираа дружење и го одбележаа овој празник.   Градоначалникот Конзулов им го честиташе овој празник посакувајки им...

Прочитај повеќе

ЗАВРШИЈА 44-те КАРАМАНОВИ СРЕДБИ – МНОГУБРОЈНИ АКТИВНОСТИ ОД ОВОГОДИШНИТЕ „КАРАМАНОВИ СРЕДБИ“

  |     |   No comment

Деновиве Радовиш живееше и пулсираше во духот на 44-Караманови средби. Се чествуваше за големиот поет и револуционер Ацо Караманов чиј живот прерано згасна пронижан од куршумите на фашистичкиот окупатор. Свеченото отворање беше в петок на 1 декември со камерно-музичкиот настап на доајенот на македонската етно -музика...

Прочитај повеќе

ЗАПОЧНАА ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ „КАРАМАНОВИ ПОЕТСКИ СРЕДБИ“

  |     |   No comment

Започнаа традиционалните „Караманови поетски средби“ во чест на македонскиот поет и револуционер Ацо Караманов, кој оваа година по 44 пат се одржуваат во Радовиш.   Во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во присуство на голем број на гости и поети вчера се одржа промоција на Роднокрајни писателски објави, а беа...

Прочитај повеќе